روش‌ های هدف گذاری

روش‌ های هدف گذاری

در این مقاله به روش‌ های هدف گذاری می پردازیم. روش‌ های هدف گذاری به شما کمک می‌کند تا زندگی موفق‌تری داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت حساب شده قدم بردارید. به یاد داشته باشید زندگی را اهداف تشکیل داده‌اند و فردی که هدفی نداشته باشد، در اصل زندگی نمی‌کند. در این مقاله بهترین روش‌های هدف گذاری که افراد موفق را به‌سرعت به اهدافشان رسانده است مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دلایل مهم بودن داشتن هدف

برای رسیدن به یک موفقیت بسیار کوچک نیاز به انجام کارهای بزرگی است که شما را مورد چالش قرار می‌دهد و خیلی را در این مسیر ناکام می‌گذارد، مطمئناً شما هم این مسیر را تجربه کرده‌اید و دلیل این موضوع را نمی‌دانید. نداشتن هدف تنها دلیل شکست افرادی بوده است که به موفقیت نرسیده‌اند و شما هم از این قاعده مستثنا نیستید.

دقت کنید داشتن هدف به فرد کمک می‌کند طبق یک برنامه جامع تمام مواردی که برای رسیدن به موفقیت نیاز است را طی نماید و از آن مهم‌تر افرادی هستند که دارای هدف هستند، زیرا این افراد به درک بالایی از زندگی رسیده‌اند و می‌دانند برای چه چیزی زندگی می‌کنند و برای رسیدن به چه چیزی باید تلاش کنند و این افراد همان افراد موفقی هستند که اسم آن‌ها را می‌شنویم.

روش‌ های هدف گذاری

روش‌ های هدف گذاری بسیار متنوع هستند و شما باید بتوانید از این روش‌ها برای رسیدن به هدف و موفقیت استفاده کنید. در ادامه مهم‌ترین روش‌های هدف گذاری را باهم بررسی می‌کنیم و خواهید فهمید، هدف گذاری یک علم بسیار ساده و کارا است که می‌تواند شما را به چیزی که حتی به آن فکر هم نمی‌کنید در کوتاه مدت برساند.

 1. قبل از هدف گزاری به هدف فکر کنید

قبل از هر کاری از خوب بپرسید چرا باید به این هدف برسم و اصلاً این هدف چه تأثیری در زندگی من دارد و ضرورت رسیدن به آن در چیست؟ پاسخ دادن به این سؤالات می‌تواند ذهن شما را نسبت به هدفتان باز کند و این اولین قدم برای رسیدن به اهدافتان است. مطمئناً همین گونه هم هست که تا شما ندانید چرا باید به یک هدف برسید به آن نخواهید رسید یا حتی اگر هم به آن هدف برسید، احساس موفقیت نخواهید کرد.

 1. از اهداف کوچک شروع کنید

خیلی‌ها تصور می‌کنند اولین هدفی که باید برای زندگی‌شان تعیین کنند باید یک هدف بسیار بزرگ باشد این در حالی است که برای انتخاب هدف باید به هدف‌های کوچک تمرکز نمود زیرا این هدف‌های کوچک باعث گرایش و به دست آوردن هدف‌های بزرگ می‌شوند. به این مثال دقت کنید.

مثال

یک سیستم مانند کامپیوتر را در نظر بگیرید و به‌دقت به آن نگاه کنید، چه می‌بینید؟ مسلماً شما قطعات کوچکی را خواهید دید که باعث فعالیت این سیستم می‌شود. اگر به اطراف خود نگاه کنید سیستم‌های بی‌شماری را خواهید دید که با چندین قطعه کوچک فعالیت می‌کنند، از این رو می‌توان نتیجه گرفت اهداف و موفقیت‌های بزرگ در گروی رسیدن به اهداف و موفقیت‌های کوچک است.

 1. بزرگ فکر کنید

همان‌طور که گفته شد باید با اهداف کوچک شروع کنید و به اهداف بزرگ برسید، ولی آیا به این اهداف بزرگ فکر کرده‌اید و برای آن‌ها حد و مرزی قائل شده‌اید. اگر برای افکار و اهداف خود حد و مرز قائل می‌شوید بدونید دچار اشتباه شده‌اید و باید همین الان ذهن خود را به اهدافی و افکاری بی پایین تغییر جهت دهید زیرا ذات انسان حد و مرز نمی‌شناسد و قابلیت این را دارد که به هر چیزی که می‌خواهد برسد. پس بی‌حد و مرز فکر کنید و آرزوهای خود را هدف قرار داده و به آن‌ها برسید.

 1. طبق علایق خود هدف انتخاب کنید

مطمئناً خیلی از ما با در نظر گرفتن علایق پدر و مادرمان در حال زندگی هستیم و هدفی را که آن‌ها انتخاب کرده‌اند دنبال می‌کنیم. البته این مسئله تنها معطوف به پدر و مادر نمی‌شود و خیلی افراد دیگر مانند همسر یا دوست هم می‌توانند در تعیین این اهداف تأثیر گذار باشند. حال سؤال اصلی این است که پس علایق خودمان چه می‌شود؟

توجه داشته باشید شما به دنیا نیامده‌اید تا به‌جای کسی دیگر مانند پدر و مادرتان زندگی کنید، پس باید هدفی داشته باشید که با توجه به علایق و خواست خود انتخاب کرده‌اید. دقت کنید اگر به خواست دیگری هدفی را دنبال کنید زمانی که به این هدف برسید متوجه خواهید شد فقط عمر خود را هدر داده‌اید.

 1. اعتماد به نفس داشته باشید

برای رسیدن به هدف و موفقیت مخفی شده در آن باید خودتان را باور داشته باشید و از تلاش برای رسیدن به آن هدف دست برندارید حتی اگر تمام دنیا شما را مسخره کردند. خودتان را در نظر بگیرید و زندگی افراد موفق را می‌بینید به چه چیزی فکر می‌کنید؟ این‌که این فرد یک آدم موفق است یا این‌که مردم در ابتدای راه او را به خاطر تلاشش مورد تمسخر قرار می‌دادند؟ پس چرا باید نگران حرف دیگری بود درحالی که باید برای رسیدن به هدف تلاش کرد.

 1. اهدافی منسجم داشته باشید

مطمئناً افرادی را دیده‌اید که تا در مورد چیزی با آن‌ها حرف می‌زنید به‌سرعت اهداف خود را برای رسیدن به این هدف فراموش می‌کنند. این دسته افراد هیچ‌وقت به یک زندگی موفق نخواهند رسید زیر اسیر ایده‌های بقیه می‌شوند و ایده‌های مردم تمامی ندارد، پس می‌توان نتیجه گرفت که باید اهداف خودمان را دنبال کنیم تا این‌که چشممان به حرف بقیه باشد و سریع جو گیر شویم. اگر بتوانیم از این دسته افراد باشیم تنها چیزی که به آن نمی‌رسیم شکست مداوم است.

اهداف منسجم

 1. مشورت با دیگران را فراموش نکنید

یکی از مسائلی که خیلی در هدف گذاری پیش می‌آید عدم توجه به نظرات افرادی است که مسیری طولانی برای رسیدن به این اهداف را طی نموده‌اند. شما با مشاوره گرفتن از فردی که این مسیر و این هدف را به دست آورده است می‌توانید با سرعت بیشتر و درصد موفقیت بیشتری به این هدف برسید، پس از مشورت گرفتن خجالت نکشید زیرا ذات انسان کمک گرفتن از بقیه برای رسیدن به موفقیت است.

 1. اهداف خود را مکتوب کنید

نوشتن اهداف یک روش بسیار مهم برای رسیدن به اهداف است زیرا هرروز به شما اهمیت رسیدن به این اهداف را یادآوری می‌کند. به‌علاوه ذهن شما هرروز با چالش‌های جدیدی درگیر می‌شود که ممکن است هر چیزی را از یاد شما ببرد و این اهداف هم از ذهن شما پاک شوند، پس مکتوب سازی اهداف به شما اولویت می‌دهد.

 1. زمان تقریبی رسیدن به هدف

هدفی که انتخاب می‌کنید را باید طبق زمانی که برای رسیدن به آن تعیین کرده‌اید، به دست آورید و اگر به این هدف در این زمان رسیده‌اید که هیچ، ولی اگر این هدف را در این زمان محقق نکردید باید استراتژی جدیدی اتخاذ کنید تا شما را از مسیر اشتباه برگرداند و اشتباهات را اصلاح نماید تا به سمت هدف اصلیتان حرکت کنید.

 1. داشتن انضباط شخصی

یکی از مهم‌ترین روش‌های هدف گذاری داشتن انضباط شخصی است، زیرا به فرد کمک می‌کند تا بتواند برای رسیدن به اهدافش اولویت بندی درستی داشته باشد. فردی که انضباط شخصی ندارد چگونه می‌تواند یک برنامه جامعه برای رسیدن به هدفش را برنامه ریزی و به آن برسد، پس اول خود را به فردی منظم تبدیل کنید و بعد به رسیدن به اهدافتان فکر کنید.

 1. زمان بندی یاد بگیرید

برای این‌که بتوانید زمان بندی درستی برای رسیدن به اهدافتان داشته باشید باید تمرین کنید و چه تمرینی می‌تواند مانند زندگی روزمره شما را آماده کند. برای درست زمان بندی کردن باید چک لیست تهیه کنید و کارهای خود را با اولویت زمانی دسته بندی کنید و در هر زمان فقط به کاری که داخل لیست است برسید.

البته دقت داشته باشید باید یک بازه زمانی را خالی قرار دهید تا اگر اتفاق و کار غیر منتظره‌ای برایتان رخ داد بتوانید طبق برنامه‌تان ادامه دهید. به این نکته توجه داشته باشید که زمان بندی درست یکی از مهم‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت است.

 1. شفافیت در اهداف

یکی از بهترین روش‌های هدف گذاری شفاف کردن هدفی است که قرار است به آن برسید. منظور از شفاف سازی این است که شما باید بدانید دقیقاً این هدف چیست و چه زمانی به آن می‌رسید. خیلی از افراد هدف دارند ولی دقیقاً نمی‌داند هدف اصلی‌شان چیست و اگر از آن سؤال بکنید هدف خود را توضیح دهید هر بار یک چیز متفاوت می‌گویند و نمی‌داند چه زمانی به هدفشان رسیده‌اند، سعی کنید جزو این افراد نباشید تا بتوانید به اهدافتان برسید.

 1. دانش و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید

یکی از بهترین روش‌های هدف گذاری جمع آوری اطلاعات و دانش مورد نیاز برای رسیدن به هدف است. در واقع داشتن دانش و مطالعات مورد نیاز را می‌توان پیش نیاز رسیدن به هدف دانست، زیرا شما به هر میزان هم که تلاش کنید و اما دانش رسیدن به آن هدف را نداشته باشید بازهم به آن هدف نخواهید رسید.

جمع بندی

روش‌ های هدف گذاری به شکلی هستند که شما را برای رسیدن به اهدافتان آماده می‌کنند و افرادی که از روش‌های هدف گذاری استفاده نمی‌کنند و به آن اعتقادی ندارند، سرنوشتی جز شکست نخواهند داشت. توجه داشته باشید در راه رسیدن به اهداف شما باید بسیار تلاش کنید و طبق برنامه‌ای که برای رسیدن به هدف پیاده سازی کرده‌اید، پیش بروید تا موفقیتتان قطعی باشد.

منبع مقاله: آماج آکادمی

5 3 امتیازات
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
مشاهده تمام نظرات
علیرضا
علیرضا
6 months ago

سلام ممنون بابت مقاله خوبتون خیلی برای هدف گذاری کمکم کرد

هادی
هادی
5 months ago

مقاله جالبی بود ممنون

Call Now Buttonجهت سفارش محتوا (کلیک کنید!)
3
0
اگر مقاله را دوست داشتید با نظرات خود ما را حمایت کنیدx
()
x